הישיבה השלוש-מאות-ואחת-עשרה של הכנסת השלוש-עשרה
יום שני, י"ג באדר א' התשנ"ה (‎13 בפברואר ‎1995)
ירושלים, הכנסת, שעה ‎02:16
יב. הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רצח נשים על-ידי בעליהן
( "דברי הכנסת", חוב' ט"ו, עמ' ‎5189. )


היו"ר ס' טריף:
-------------
אנחנו עוברים לנושא הבא בסדר-היום: הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רצח נשים על-ידי בעליהן, הצעה של חברת הכנסת לימור לבנת. אני מזמין את חברת הכנסת לימור לבנת. מייד אחרי דבריה ייפתח דיון על הנושא.

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, בחודש ינואר ‎1994, לפני קצת למעלה משנה, ב-‎15
בינואר, נרצחה טליה מנטש, זיכרונה לברכה, בידי בעלה. טליה מנטש מוורד-יריחו היתה בת ‎36. היא אוימה על-ידי בעלה. לא רק שהיא אוימה אלא היא גם הודיעה על כך למשטרה; היה סכסוך ממושך בין בני הזוג. משטרת ישראל חיפשה את בעלה של טליה מנטש, ולא הצליחה לאתר אותו. המשטרה אבטחה את טליה מנטש, זיכרונה לברכה, עם ילדיה כאשר נסעו לבית הוריה, אבל בשלב כלשהו הסירה את האבטחה. ובאותו שלב בא בעלה שלמה, ירה בה, רצח אותה. ואחר כך קבע דוח הבדיקה המשטרתית, ששני שוטרי הסיור שהותירו את טליה מנטש ללא ליווי טעו בכך שלא דיווחו לממונים עליהם על כל נסיבות המקרה.

אדוני היושב-ראש, שנת ‎1995, ממש שנה לאחר מכן, נפתחה בכך שב-‎3 בינואר נרצחה ז'קלין אסרף על-ידי בעלה. ז'קלין אסרף, זיכרונה לברכה, בת ‎30, מקריית-שמונה, נרצחה על-ידי בעלה לאחר שקודם לכן ישב שנתיים בכלא משום שדקר את ז'קלין. לאחר שהשתחרר מהכלא הוא המשיך לאיים עליה. היא התלוננה. הוצא צו הרחקה נגד גבי אסרף, אבל למרות צו ההרחקה הוא ירה באשתו ורצח אותה. לז'קלין אסרף ולגבי יש שני ילדים, בני שש ושמונה.

חברי הכנסת, שני עניינים משותפים לשני מקרי הרצח האלה, שביניהם היו עוד ‎15
מקרי רצח של נשים בידי בני זוגן. מה שמשותף הוא, שבשני המקרים האלה הכול היה כאילו ידוע מראש. היה תסריט של רצח ידוע מראש; המערכות כולן ידעו, מערכת הרווחה, השכנים, המשפחה, המשטרה, המערכת המשפטית - כולם ידעו, ולמרות זה לא הצליחו למנוע אותו רצח נורא של אשה בידי בן זוגה.

אדוני היושב-ראש, זה אומר, שאף שלכאורה המערכות מתפקדות, לכאורה כל מערכת עושה את המוטל עליה, בכל זאת משהו עדיין לא פועל כשורה. אולי זה במערכות עצמן, אולי זה בתיאום ביניהן. אני רוצה להזכיר, אנחנו מדברים כאן על מערכות שונות - על מערכת הרווחה, על המשפחה, על הסביבה, אנחנו מדברים על מערכת החינוך, על המשטרה, על הפרקליטות, על מערכת המשפט, מדברים על הרשות המקומית, על החקיקה, על רישוי נשק. למעשה אנחנו מדברים על כל הגורמים שצריכים להיות מתואמים ביניהם לאורך כל הזמן, שצריכים לוודא עם ארגוני המתנדבים למיניהם שנעשה הכול במתואם, במתוכנן, בשיתוף פעולה בין כל הגורמים כדי שמעשים כאלה לא יישנו.

חברי הכנסת, ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת הנושא של רצח נשים בידי בני זוגן נחוצה גם כדי לבחון מה עוד ניתן לעשות, איך עוד ניתן לייעל, לשפר, אילו משאבים עוד ניתן להקצות, אילו תיאומים עוד ניתן לעשות. אבל ועדת חקירה כזאת דרושה לא רק לצורך המלצות ומסקנות, אלא גם כדי לאותת לציבור כולו, שהכנסת, הבית הזה, מקיר אל קיר, רואה בחומרה גדולה ביותר, רואה כלא-לגיטימית את הקלות הבלתי נסבלת הזאת שבה יש אנשים שחושבים שחייה של בת זוגם הם רכושם והם יכולים לעשות בהם ככל שיחפצו.

אדוני היושב-ראש, הצעתי זאת להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית איננה הצעה פוליטית.
היא לא נועדה לנגח שום משרד ממשלתי, לא נועדה לנגח שום ממשלה. האסונות האלה התרחשו בימי הממשלות כולן, וזו חובת כולנו, מכל קצות הבית, להירתם יחד כדי לנסות ולקדם, כדי לנסות ולהתריע, כדי להניף דגל אדום גדול אחד כזה שיעורר את הציבור כולו.

אנחנו רוצים להזיז את העניין הזה וצריך ליצור איזו דרמה, וזאת הדרמה שאנחנו מציעים כאן.

הצטערתי על ששרת העבודה והרווחה התנגדה להצעה לפני חודש, כשהעליתי אותה פה.
למרות הכול הצעה זו עברה. שמחתי מאוד לשמוע היום בצהריים ברדיו, ששרת העבודה והרווחה, השרה אורה נמיר, הודיעה שתצביע היום במליאת הכנסת בעד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית כזאת.

על כן, אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, נדמה לי שזו חובתנו, ללא שום הבדל של מפלגה, ללא שום הבדל של השקפה פוליטית. אני חושבת, שדווקא היכולת הזאת שלנו לשתף פעולה מקיר אל קיר, לעבוד בתיאום, בשיתוף, באכפתיות, היא זו שתשדר את המסר הכל-כך חשוב הזה, שאנחנו כחברה לא מוכנים עוד לסבול רצח של נשים בידי בני זוגן.

הזכרתי כאן את טליה מנטש, זיכרונה לברכה. אני רוצה להזכיר, שבחודש מרס ‎1994
נרצחה שרה גרניט, בת ‎51, מחולון, על-ידי בעלה; בחודש אפריל ‎1994 נרצחה עודה אבו-נבות, זיכרונה לברכה, בידי בעלה; בחודש יולי ‎1994 נרצחה אשגאן סמארה סולטאן בידי בעלה; בחודש יולי ‎1994 נרצחה איכלס באסם בידי אחיה; בחודש אוגוסט ‎1994
נרצחה סנדרה אוחנה, בת ‎28, בידי בעלה; באוגוסט ‎1994 נרצחה מזל זאנה, בת ‎25, ממרכז-ספיר בערבה על-ידי בעלה; בחודש אוקטובר ‎1994 נרצחה אילנה סרי מירושלים בידי גרושה; באוקטובר ‎1994 נרצחה כוכבה פטל מירושלים, גם היא בידי בעלה; בחודש אוקטובר נרצחה מונירה לוי מהוד-השרון בידי בעלה; בחודש נובמבר ‎1994 נרצחה סופיה אבלים בידי בעלה; בחודש דצמבר ‎1994 נרצחה ייבונווה ווסה טיאספי על-ידי חברה לחיים; בדצמבר ‎1994 נרצחה מלי דילרד בידי בעלה. השנה, שנת ‎1995, רק התחילה, וז'קלין אסרף נרצחה בידי בעלה בקריית-שמונה, וחזנה איסמעאיל סלימאן נרצחה גם היא בידי בעלה בחודש ינואר השנה.

זיכרונן לברכה, כל אותן נשים שאולי, אולי יכולנו יחד למנוע משהו מהטרגדיה הזאת.

לכן, אדוני היושב-ראש, אני מבקשת מהכנסת היום לאשר הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, ואני מבינה, שעל-פי הפרוצדורה הנהוגה אביא בסוף הדיון את הצעת הסיכום ואת ההצעה להרכב הוועדה.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה לחברת הכנסת לימור לבנת. חברי הכנסת הנכבדים, אנחנו נתחיל בדיון.
רשימת הדוברים סגורה. שלוש דקות לכל דובר. מי שלא יימצא כשאקרא את שמו יאבד את תורו, כמובן. נקפיד על לוח הזמנים ונתחיל בדיון החשוב הזה.

אני מזמין את ראשון הדוברים, שאיננו כאן, חבר הכנסת חגי מירום. אני מזמין את חבר הכנסת יוסף בא-גד, וגם הוא איננו. אני מזמין את חברת הכנסת דליה איציק.

יוסף בא-גד (מולדת):
------------------
סליחה, אני נמצא.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אני ממש מצטער. הפעם ממש טעיתי, חבר הכנסת בא-גד. לא שיערתי שאתה עוד בבית, אבל משום-מה טעיתי.

יוסף בא-גד (מולדת):
------------------
אני תמיד נמצא.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אני מזמין את חבר הכנסת בא-גד. האמת היא שאני חשבתי, שאחרי חברת הכנסת לבנת, תבוא חברת הכנסת דליה איציק, מטבע הדברים. אבל ודאי שנשמח לשמוע את אדוני.


יוסף בא-גד (מולדת):
------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, אני מוכרח בתחילת דברי לשלוח שוב תנחומים למשפחת נהג המונית שנרצח היום במעלה-אדומים. הודיעו בחדשות ששמו רפי כהן.
הקדוש-ברוך-הוא ישלח תנחומים למשפחה האבלה. אני אומר לממשלת ישראל: זה הקורבן ה-‎127 של השלום המדומה, מאז הסכם אוסלו. אנא, הממשלה, לטובת כולנו - התעוררי.

ועוד דבר לפני שאני עובר לנושא. בגן הוורדים מול משרד ראש הממשלה יושב שובת רעב, הרב מנחם פליקס, שבתו עפרה פליקס נרצחה בכביש בית-אל. אני חושב שכולנו צריכים להזדהות עם הרב מנחם פליקס באבלו הכבד ועם רצונו לשים סוף לרציחות ולדם שנשפך.

עכשיו - לנושא. אני משבח את חברת הכנסת לימור לבנת שהעלתה הצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רצח נשים על-ידי בעליהן. הרשימה שהיא קראה בפנינו חייבת לזעזע את כולנו. לא חשוב מה אופי היחסים בבית בין בעל לאשתו, לא ייתכן שישתמשו באלימות או במכות, בוודאי לא ברצח, השם ישמור.

עברתי על כל מקורותינו ולא הצלחתי למצוא מקום אחד שמסופר בו שבעל הכה את אשתו. בתלמוד, במדרשים - לא היתה תופעה כזאת בעם ישראל. להיפך. כתוב בספר בן-סירא: אשה טובה - מתנה טובה, בחיק יראי אלוקים תינתן; אשה רעה - צרעת לבעלה;
אשה יפה - אשרי בעלה, מספר ימיו כפליים. אבל לא כתוב שכלפי אשה רעה יש מקום למכות. אמר רב חלבו: לעולם יהא אדם זהיר בכבוד אשתו, שאין הברכה מצויה בבית אלא בשביל אשתו.

לכן, צריך להקים ועדת חקירה, שהוועדה תבדוק לא רק את הרציחות, אלא איך מחזירים את עם ישראל ואת העם היושב כאן להבנה מה הוא כבוד האדם ומה הוא כבוד האשה. אם יחזרו לתורה ולמוסר, לא יהיו עוד דברים כאלה.


היו"ר ס' טריף:
-------------
חברת הכנסת לימור לבנת רשמה לפניה את דבריך. עכשיו נשמע את דבריה של חברת הכנסת דליה איציק. בבקשה.

דליה איציק (העבודה):
-------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, אני, כמו חברת הכנסת לימור לבנת, חשבתי גם כן בזמני, שוועדת חקירה היתה יכולה אולי לשים סוף סוף את האצבע על אותו מקום ועל אותן תשובות שהיינו רוצים לקבל על השאלה, מדוע נרצחות נשים בחברה בכלל וגם בישראל. וגם אם בחברות אחרות נרצחות נשים, ויש חברות כאלה, גם אם יש חברות שבהן פרופורציונלית נרצחות נשים יותר מאשר בישראל, אותי זה לא מעניין. בשבילי כל אשה היא עולם ומלואו.

ככל שאני לומדת את הסוגיה הזאת, ככל שאני לומדת את הבעיה, אדוני היושב-ראש, ברור לי לגמרי שוועדת חקירה כזו אולי תיתן לכל מיני אנשים שרוצים לנגח עוד איזה כלים לשם כך. ועדה כזו רק תעורר מחלוקות שלא ממין העניין.

ואני רוצה לומר עוד, אדוני היושב-ראש: הממשלה לא זוכה הרבה פעמים למחמאות בבית הזה. אני רוצה לומר, שעדיין לא היתה ממשלה בישראל ולא היה שר משפטים במדינת ישראל שקידם באופן משמעותי ומהותי כל כך את החקיקה לטובת הנשים במדינת ישראל, ולא היתה שרת עבודה ורווחה שעשתה כל כך הרבה בסוגיה הזאת. יותר מזה, לא היתה שרה שהקימה כל כך הרבה מקלטים לנשים.

אני גם גאה לומר, שחברותי חברות הכנסת, רובן עשו הרבה כדי לקדם את נושא הנשים ולמנוע את רציחתן. זה לא נושא של "זבנג וגמרנו", זה לא נושא של דיבורים וזה לא נושא של שאלות. זה נושא של תשובות, זה נושא שצריך לתת עליו תשובות מהותיות. על כן, אין שום טעם בוועדה הזאת, היא מיותרת. ועדה כזאת רק תגרום להרבה מאוד אנשים, גם בבית הזה, להסיט את התעניינותם ולהשקיט את מצפונם. הם יחשבו שהם עשו משהו בעניין הזה.

לכן, דווקא כשיש עשייה גדולה מאוד ודווקא כשיש תחושה שכולנו מלוכדים, אסור בשום אופן להקים את הוועדה. היא מיותרת. היא לא נכונה. אני מקווה שהממשלה תדחה את ההצעה הזאת. תודה רבה.


היו"ר ס' טריף:
-------------
אני מודה לך מאוד.

חבר הכנסת מאיר שטרית. חבר הכנסת שאול יהלום. בבקשה, חברת הכנסת נעמי חזן.
אחריה - חבר הכנסת דוד מנע.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת כל ההיבטים של נושא האלימות במשפחה בכלל ואלימות כלפי נשים בפרט - - -

דן תיכון (הליכוד):
-----------------
את בעד או נגד?

נעמי חזן (מרצ):
--------------
אתה תשמע את הנאום שלי.

דן תיכון (הליכוד):
-----------------
אני סקרן. אני לא יכול להמתין עד סוף דברייך.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
מצוין. תן לי להתבטא ואתה תשמע את תשובתי בצורה ברורה, שאיננה משתמעת לשתי פנים.

דן תיכון (הליכוד):
-----------------
אין לי סבלנות. אני סקרן.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
תשמע, חבר הכנסת תיכון.

חברת הכנסת לימור לבנת מבקשת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן את כל ההיבטים של תופעת האלימות במשפחה בכלל ואלימות כלפי נשים בפרט.

לפי דעתי, היו כמה הצעות מוסדיות חשובות ביותר, בכלל זה הצעה להקמת רשות נשים, שהיא עדיין על הפרק, והצעה להקמת רשות לטיפול באלימות כלפי נשים. מסיבות שאינן ברורות לי, הרשות לטיפול ולמעקב בנושא מעמד האשה לא הוקמה, והיתה דחייה של הרעיון להקמת רשות לטיפול באלימות כלפי נשים. בנסיבות הללו - אני מדגישה -
בנסיבות הללו ומשום חומרת התופעה של אלימות כלפי נשים אני מוצאת לנכון לתמוך בהצעתה של חברת הכנסת לימור לבנת. חבר הכנסת תיכון, אני מוצאת לנכון לתמוך בהצעתה של חברת הכנסת לימור לבנת להקמת ועדת חקירה.

דן תיכון (הליכוד):
-----------------
אני אומר לך למה שאלתי. אני רואה שמגייסים את חברי הכנסת של מפלגת העבודה כדי שיצביעו נגד. לא הבנתי, האם גם בנושא הזה זה אופוזיציה וקואליציה?

קריאות:
------
- - -

נעמי חזן (מרצ):
--------------
אני לתומי חשבתי, חבר הכנסת תיכון, שהבעיה של אלימות כלפי נשים היא בעיה של החברה הישראלית והיא חוצה קווים פוליטיים. כנראה לא שמעת את תשובתי בעניין הזה.

היו"ר ס' טריף:
-------------
חבר הכנסת תיכון הושפע מהדיון הקודם בנושא הכלכלי.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
חבר הכנסת תיכון, חבל שלא שמעת את דבריה של חברת הכנסת - - -

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
חברת הכנסת דליה איציק חושבת אחרת.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
אני לא חברת הכנסת דליה איציק, אני חברת הכנסת נעמי חזן; ואינני משתייכת למפלגתה של חברת הכנסת דליה איציק, אני חברת כנסת של מרצ.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אני מחזק את דברייך.

נעמי חזן (מרצ):
--------------
תודה.

מדאיג אותי שהתמיכה באה מהכיוון הזה, אף-על-פי שאני יודעת שעמדתה של חברת הכנסת יעל דיין היא כעמדתי בעניין הזה.

התופעה של אלימות כלפי נשים היא תופעה כללית, היא בעיה חברתית, ובהעדר מכניזם וכלים אחרים יש לתמוך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לנושא. תודה רבה.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אני מודה לך. חבר הכנסת דוד מנע, בבקשה. אחריו - חבר הכנסת רון נחמן.


דוד מנע (הליכוד):
----------------
אדוני היושב-ראש, רבותי חברי הכנסת, אני רוצה להצטרף לתנחומים למשפחתו של נהג המונית שנרצח היום במעלה-אדומים. רצח זה מצטרף לאותה סדרה של מעשי רצח שעושים אנשים שהממשלה הזו מתיימרת להגיע אתם לשלום.

אני רוצה גם להזדהות עם מנחם פליקס השובת רעב מול משרד ראש הממשלה כמחאה על אותם מעשי רצח. אנחנו כולנו, רוב חברי הכנסת, לבנו עם המשפחות הללו.

אדוני היושב-ראש, רבותי חברי הכנסת, התופעה של אלימות במשפחה גברה מאוד בשנה האחרונה. אני מדבר על אלימות שמתגלית לאחרונה, מעשי רצח של הורים וילדים, התעללויות, רצח נשים בידי בעליהן, דברים שלא הכרנו בחברה הישראלית.

מה קרה לנו כאן? מה קרה לחברה הישראלית, שנשים נרצחות או מתעללים בילדים? מה קרה לנו? אנחנו חברה יהודית, כל הערכים של אהבת האדם ואהבת החברה היו נר לרגלינו כל השנים, ואנחנו ביקשנו תמיד להיות אור לגויים. מה קרה שלאחרונה גברה תופעה זו בכל רחבי הארץ, כאשר סכסוכים משפחתיים מסתיימים במעשי רצח, בנשק חם או בנשק קר?

אין אדם יכול לקחת נשמה או לרצוח אדם, ותהיה האלימות גבוהה ככל שתהיה, אם זה במשפחה או בכל מקום אחר, על אחת כמה וכמה בתוך המשפחה. לא ייתכן שאשה תירצח בידי בעלה בעקבות אותה אלימות במשפחה.

לדעתי ולהערכתי, רשויות החוק במדינת ישראל חייבות להגביר את האכיפה. אני יודע, שבצד האלימות כלפי נשים, שזה רוב המקרים, יש גם חלק יחסי של אלימות, ‎10%, כלפי גברים - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
נא לסכם.

דוד מנע (הליכוד):
----------------
אני רוצה לסכם ולומר, שללא אמצעי מניעה וללא אמצעי אכיפה, התופעה הזאת תלך ותגבר. השכן, המשפחה, כל אדם שיודע על דברים מהסוג הזה, המובילים למעשי אלימות קיצוניים, חייב להתריע על כך, וההרתעה חייבת להיות כזאת שאדם יחשוב פעם שנייה לפני שהוא לוקח נפשו של אדם. כל דבר חשוב, אבל לא עד כדי רצח. תודה, אדוני היושב-ראש.

היו"ר ס' טריף:
-------------
חבר הכנסת רון נחמן, בבקשה.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, חברת הכנסת לימור לבנת, אני רוצה לברך אותך על כך שאת מעלה, היום, את הצעתך. אני חושב, שמה שעשית היום, בהעלאת הנושא לסדר-היום הציבורי, יש לו חשיבות ממדרגה ראשונה, ואני רוצה לברך אותך כחברת הליכוד. חברת הכנסת לבנת, כחברת הליכוד אני רוצה לברך אותך על היוזמה הזאת, ואני אומר, כרגע, את הדברים מהצד השני של המתרס, בתפקידי לא רק כחבר כנסת אלא כראש רשות מקומית.

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
חבר הכנסת רון נחמן, רק הערה. זה ממש לא עניין מפלגתי, ואני רוצה שזה יהיה ברור.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
בכוונה הדגשתי את העניין, משום שחברת הכנסת נעמי חזן אמרה דברים כדרבונות, ואני רוצה לחזק אותה בדבריה. אני בטוח שחברת הכנסת יעל דיין תסכים גם עם מה שאני אומר. צר לי שאנשים מהמפלגה הזאת, מפלגת העבודה, מנסים ללכת, היום, על הצבעה שעומדת בסתירה לאמות מידה ציבוריות ממדרגה ראשונה. אני חושב שאלה דברים לא מוסריים. כאשר כולנו מזדעזעים אחרי רצח של אשה זאת או אחרת, הכול מביעים כאן את תדהמתם, הזדעזעותם, ומה קורה אחר כך? - מגייסים כאן, במליאה, אותו רוב הדרוש כדי להוריד את הצעתה של חברת הכנסת לימור לבנת. מדוע? מה ההיגיון בכך?

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
מדוע כן?

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אין בזה שום היגיון, ואני קורא לך, חבר הכנסת שלמה בוחבוט, אתה ראש רשות, אתה יודע, אליך, אלי, אלינו, באים ומתנקזים כל אותם מקרים קשים - - -

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
- - -

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אתה יודע שיש חוסר תיאום בין כל הזרועות בטיפול באותן נשים המאוימות על-ידי הבעלים שלהן. גברים חוזרים עם נשק מהצבא, חוזרים עם רובים, מאיימים על נשים, אין דין ואין דיין. פונים למשטרה והמשטרה רושמת, כי אין כוח אדם, אין שוטרים.
השוטרים רוצים לעזור. קצין המשטרה רוצה לעזור, אבל הילדים בבית פוחדים פחד מוות - - -

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
חבר הכנסת רון נחמן - - -

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
כן, אדוני.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
שר המשטרה לא נמצא, לכן אני מבקש לא - - -

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אין ממשלה בישראל. בימים ההם אין מלך בישראל, אין ממשלה בישראל, על זה אמר כבר ערפאת: ראחאת פלסטין.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
ברגע זה הממשלה - - -

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
אדוני היושב-ראש, אני קורא לכנסת כאן, היום, לאשר את ההצעה שהובאה על-ידי חברת הכנסת לימור לבנת. הגיע הזמן שנעשה את כל מה שצריך כדי לתאם בין כל הגורמים העוסקים - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
- - במניעת אלימות כלפי נשים, כלפי בני משפחה - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה לחבר הכנסת רון נחמן.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
- - כלפי ילדים וכלפי כל אזרח במדינת ישראל.

אני קורא לחברת הכנסת דליה איציק, אנא צרפי את קולך לכך.

היו"ר ס' טריף:
-------------
חבר הכנסת אלי גולדשמידט. חבר הכנסת פיני בדש, בבקשה.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
אדוני היושב-ראש - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
חבר הכנסת שלמה בוחבוט, זה לא נושא הדיון.

פיני בדש (צומת):
---------------
חבר הכנסת בוחבוט, חשוב התוכן.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אני מבקש ממך, שלוש דקות, תשתדל לנצל אותן לעניין.

פיני בדש (צומת):
---------------
מה זה יעזור להיות עם חליפה ועניבה ולא - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
בבקשה, בבקשה, לא להפריע לחבר הכנסת בדש. בבקשה.

רון נחמן (הליכוד):
-----------------
- - - והוא טוען שזאת התעללות כלפי חבר הכנסת - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
בבקשה.

פיני בדש (צומת):
---------------
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, נושא הדיון היום הוא נושא חשוב מאוד. אני לא יודע אם צריך להקים ועדת חקירה לעניין הזה, אבל אין ספק שהנושא הזה של נשים מוכות, של רצח נשים, של פגיעה בחיי בני משפחה, הכאת נשים, ולא רק נשים, גם ילדים, צריך לעלות לדיון יסודי.

אני חושב, שאחד הדברים המרכזיים שצריך לתת עליהם את הדעת בנושא הזה הוא התייחסותה של המשטרה אליו. הרבה מאוד רציחות של נשים על-ידי בעליהן יכלו להימנע אילו ביצעה המשטרה מעצר מונע ואילו התייחסה לתלונות בצורה רצינית יותר.

הרבה מאוד נשים מוכות אינן מעזות כלל להגיש תלונה למשטרה, מחשש שהיומנאי בתחנה ישכנע אותן שלצורך חיי המשפחה לא תגשנה תלונה וישלח אותן הביתה. כשהן מגיעות הביתה המצב קשה שבעתיים, כי הבעלים, בגלל עצם הליכתן למשטרה, מכים אותן ופוגעים בהן קשה יותר. לכן, חבר הכנסת דיין, התופעה של הנשים המוכות היא הרבה הרבה יותר חמורה ממה שאנחנו קוראים ורואים, שכן הרבה מאוד נשים מוכות לא מתלוננות.

לאחרונה גדל מאוד מספר הרציחות, ואני חוזר לנושא המרכזי - מעבר להסברה, מעבר לזה שצריך לטפל באנשים המוכים גם בתחום הפסיכולוגי וההסברתי, אני חושב שהתייחסות המשטרה לתלונות צריכה להיות רצינית, וההתייחסות בחקיקה, בבתי-המשפט, צריכה להיות הרבה יותר רצינית והרבה יותר מחמירה ממה שקיים היום.

בכל מקרה, אני חושב שהמצבים האחרונים צריכים לעורר את העניין הזה.

אמרתי שאני לא יודע אם צריך להקים דווקא ועדת חקירה לצורך העניין הזה, אין פה נושא של ועדת חקירה, אבל אני חושב שצריך להקים ועדה מיוחדת שתבדוק את הנושא ביסודיות, שתסיק מסקנות, שתיתן הנחיות למערכות, הן לפסיכולוגים, הן לעובדים הסוציאליים, הן למערכת השיפוטית והן למערכת המשטרתית, הנחיות ברורות במצבים שונים.

אני לא חושב שצריך לתת לגיטימציה למצבים שקורים, ואני חוזר ואומר שהנושא הזה לא די שהוא עולה בכנסת; הוא צריך לעבור תחקיר יסודי על-ידי ועדה, ושוב אני אומר, לאו דווקא ועדת חקירה, על-ידי ועדה - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה.

פיני בדש (צומת):
---------------
- - שלא תסיק מסקנות חפוזות, אלא תבדוק מאות מקרים, בצורה יסודית.

יש פה - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
לא, לא - - -

פיני בדש (צומת):
---------------
משפט אחד.

היו"ר ס' טריף:
-------------
משפט אחד, בבקשה.

פיני בדש (צומת):
---------------
משפט אחד. חבר הכנסת האשם מחאמיד, משפט אחד. הוועדה הזאת, שתקום, צריכה לבדוק את נושא האלימות בקרב הבדואים, כי האלימות שם - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
יש להם גם נשים, אני מבין.

פיני בדש (צומת):
---------------
- - - האלימות שם קשה מאוד כיוון - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
הבדואים לא חיים בלי נשים.

פיני בדש (צומת):
---------------
- - - שהבעלים מחזיקים יותר מאשה אחת - - -

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה.

פיני בדש (צומת):
---------------
- - - האלימות שם קשה, ושם לא מתלוננים בכלל.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה רבה.

פיני בדש (צומת):
---------------
שם צריך לבדוק את הנושא בצורה יסודית.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה רבה, חבר הכנסת פיני בדש. חבר הכנסת יורם לס, חבר הכנסת עוזי לנדאו, חבר הכנסת יגאל ביבי, חבר הכנסת רפי אלול, חבר הכנסת יוסף ונונו, חבר הכנסת חיים דיין. חברת הכנסת נעמי בלומנטל, בבקשה.


נעמי בלומנטל (הליכוד):
---------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, אני רק רוצה להביא לידיעת הבית הזה שנושא האלימות במשפחה אינו נושא חדש. זה נושא שעולה ועלה כאן, מעל במת הכנסת, לא אחת.
העובדה היא שהמספרים לא עלו. החידוש שיש כאן, וזה חידוש טוב, הוא בכך שהנושא עלה על סדר-היום הציבורי.

אם בעבר היינו רואים ידיעה על רצח של אשה על-ידי בעלה בעמודים האחרונים, בלי שהיתה התייחסות רצינית כלשהי או נכונות מצד המערכת להילחם בתופעה הזאת, אלא קיבלו זאת כתופעת טבע שנשים נרצחות על-ידי בעליהן - טוב, קרה, אין מה לעשות וזהו - הרי היום יש שינוי משמעותי בחברה הישראלית, הרבה בזכותה של הכנסת, ששבה והעלתה את הנושא על סדר-היום הציבורי.

היה גם דוח-אדן, דוח של מבקר המשטרה שבדק את הנושא לפני ולפנים והגיש את ההמלצות שלו, ובחלקן מיושמות על-ידי המשטרה ובחלקן אינן מיושמות על-ידה.

חברתי חברת הכנסת אסתר סלמוביץ ואני הנחנו על שולחנה של הכנסת הצעת חוק שבאה בעקבות דוח-אדן. ההצעה מדברת על הקמת רשות ממלכתית למניעת אלימות במשפחה. ראינו שהמשטרה לבדה לא תוכל לטפל בתופעה הזאת, שצריכה לטפל בכך מערכת משולבת של משרד החינוך, משרד העבודה והרווחה, משרד המשטרה ומשרד הבריאות. אנחנו מוצאים שוב ושוב, כי כאשר אשה נרצחת, או קודם, כאשר היא מאוימת, אין תיאום והחלפת מידע בין הרשויות, וזאת אחת הבעיות המרכזיות.

דבר נוסף שהשתנה זה עתה הוא, שסוף סוף, ב-‎1 בינואר, הכניסה המשטרה במחשב שלה, כאחד הסעיפים הנרשמים לגבי תלונה, את הזיקה שבין התוקף לנתקף. משמע, עד היום לא היו לנו נתונים לגבי התלונות - אפילו אלה הנמצאות היום במשטרה - משום שבמקרי תקיפה לא היה הבדל בין תקיפה של שני שכנים שרבו זה עם זה לבין בעל שתקף את אשתו.
היום יש התקדמות ושינוי בכך שבמחשב המשטרה יופיע סעיף נפרד שידבר על הזיקה שבין התוקף לנתקף. כך נוכל לעקוב אחרי בעלים אלימים, ולא כפי שקרה בעבר, שכאשר הוגשה תלונה נגד בעל במשטרת באר-שבע לא הגיעה הידיעה על כך לדימונה; משטרת דימונה לא ידעה על כך, ואותו בעל רצח את אשתו בערבה. יש בכך משום התקדמות, אבל הדרך עדיין ארוכה מאוד.

אנחנו צריכים לשקוד על כך שנושא האלימות במשפחה לא ירד מעל סדר-יומנו עד שנצליח לשרש את התופעה המבישה הזאת, להוקיע את הגברים המכים ולבער את התופעה מקרבנו. אפשר להגיע לכך. לכן אתמוך בהקמתה של ועדה פרלמנטרית שתטפל בתופעה המבישה, בתופעה הרעה בחברה הישראלית. תודה.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה. חבר הכנסת סילבן שלום. חבר הכנסת חיים רמון. חברת הכנסת ענת מאור.


ענת מאור (מרצ):
--------------
אדוני היושב-ראש, חברות וחברי הכנסת, הנושא של אלימות כלפי נשים הוא נושא חשוב ומרכזי בחברה שלנו. אני רוצה לציין, שלא היתה בישראל ממשלה שעשתה בעניין זה כמו שעושה הממשלה הזאת, ולא היתה כנסת כמו הכנסת הזאת שנתנה לכך גיבוי - הוועדה למעמד האשה שבה והפעילות של כל חברות וחברי הכנסת בנושא.

חברת הכנסת נעמי בלומנטל ריכזה את ועדת המשנה בנושא הזה לאורך שנתיים, ונעשתה עבודה רצינית. עורכת-הדין קרפ המליצה המלצות שעמדו כהמלצות מגירה, כאבן שאין לה הופכין, אבל במהלך השנתיים, שלוש השנים האחרונות גברו המודעות והטיפול בנושא.

ביום הבין-לאומי נגד אלימות כלפי נשים הצענו, חברת הכנסת דליה איציק ואני, להקים ועדת חקירה ממלכתית. השיבו לנו השרים, ובצדק, כי אין צורך בוועדת החקירה, שכן אנחנו פעילים בנושא. שר המשפטים כינס את ועדת השרים לענייני חקיקה. לפני שבועיים אימצה הכנסת הצעת חוק של חברות הכנסת דיין, איציק ושלי, שהכינה השדולה, שצריכה לקדם את הנושא, ויש חוקים נוספים בדרך.

שרת העבודה והרווחה הקציבה סכומים למקלטים נוספים וכמעט הכפילה את מספר המקלטים. זו הפעם הראשונה ששר הבינוי והשיכון והממשלה מועידים תקציב לדירות לנשים לאחר שהן עוזבות את המקלט.

לכן על הכנסת לתת את המשך המטרייה הציבורית, לאפשר את המשך המאבק, לתבוע מן המשטרה להמשיך בדרכה, ולתת את מלוא הגיבוי לממשלה, שנוקטת אמצעים חריפים ורציניים לקידום הנושא. זו המלצתי לכנסת.

אני רוצה לברך שנית את שר המשפטים, השר ליבאי, על פעילותו הרבה בנושא, את שרת העבודה והרווחה ואת שר הבינוי והשיכון. המטרייה הציבורית והעבודה האדירה והחשובה שעושים ארגוני הנשים ואלה הממונים על המקלטים הן הדרך לטיפול בנושא. תודה רבה.

היו"ר ס' טריף:
-------------
חבר הכנסת אליעזר זנדברג. בבקשה.


אליעזר זנדברג (צומת):
--------------------
אדוני היושב-ראש, אתן מזמני לחבר הכנסת אלול, ואני מקווה שעד שהוא יעלה לדוכן הוא ישתכנע ממה שאני עומד לומר.

אני תומך בהקמת ועדת החקירה, כפי שמוצע. אני רוצה לברך את חברת הכנסת לבנת על היוזמה ועל העלאת הרעיון. אני מקווה שבסופו של הדיון היום אכן תחליט הכנסת על הקמת ועדת החקירה. אני רואה בוועדת חקירה כזו כלי חשוב לקדם ולבחון את הזוויות, המישורים והנושאים השונים שנוגעים לבעיה הכאובה. אני מאמין שאין להירתע מפני שימוש בכלי כזה.

עלו לדוכן חברי כנסת מסיעות הקואליציה ואמרו שהממשלה עושה כך או אחרת. אני לא תוקף את הממשלה בעניין הזה, אני חושב שאיש מבין אלה שיצדדו בהקמת ועדת החקירה איננו עושה זאת על מנת לתקוף את הממשלה. ואני רואה מה קורה בבית. במסגרת הדיונים יש מצב שבו לאחר כל מקרה רצח מזעזע, לאחר כל מקרה של אלימות קשה, יש דיון קצר וממצה שמטבע הדברים עוסק בפרשה הכואבת האחרונה שנחשפה לציבור, או שקרתה, אבל לא יורד לשורשו של עניין.

ראשית, אני רוצה לקוות ולהאמין שדיונים בוועדת חקירה לא יורידו את הבעיה מסדר-היום. שנית, אולי הדיונים יהיו ארוכים - ייתכן שזה לשלילה - אבל הם יהיו ממצים, מקיפים, ויוכלו לגרום לחברי הכנסת שישתתפו בהם לבוא עם דבר סדור, מפורט, מקיף, שייתן אלטרנטיבה או רעיונות נוספים לפעולה.

אם הממשלה תפעל בינתיים בצורה חיובית ותמשיך לעשות פעולות ברוכות, לא אצא נגד זה, אלא להיפך, אשבח זאת. מה בין זה לבין הרצון לקבור את העניין ולא לתת ליוזמה לצאת לאוויר העולם ולמנוע אפשרות של קיום דיון ממצה ומקיף? אני מציע להקים את ועדת החקירה ולנהל את הדיונים לצד כל יוזמה או פעילות אחרת; אין הדברים סותרים זה את זה.

בואו נוכיח, שכל כנסת ישראל מתאחדת סביב הרצון לפעול נגד תופעות מכוערות, מסוכנות ונוראות כאלה בחברה הישראלית. את זה נוכל לעשות אם נצביע יחד בעד ועדת חקירה.

אני קורא לחברים מסיעות הקואליציה להתגבר על כל הרצונות, כי שמעתי מאחורי הקלעים שיש אופוזיציה, קואליציה, ולא רוצים בזה כי הממשלה עושה מספיק. בואו נלך קדימה בעניין ואף נברך את הממשלה אם היא תעשה מעשה חיובי, או שנתבע ממנה לעשות מעשים נוספים, חשובים לא פחות, בעתיד.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה. חבר הכנסת וליד חאג' יחיא איננו כאן. בבקשה, חבר הכנסת אריאל ויינשטיין.


אריאל ויינשטיין (הליכוד):
------------------------
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, מעקב אחרי פעילות הכנסת מוליך למסקנה, שאנחנו מטפלים הרבה מאוד בבעיות נקודתיות, אבל מתקשים להקיף בעיה ולפתור אותה כבעיה.
ולכן, הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שבודקת סוגיה מכל ההיבטים שלה, מטבע הדברים היא ברוכה. משום שאתה לוקח בעיה ובודק אותה מכל צדדיה.

הבעיה שחברת הכנסת לימור לבנת בחרה לטפל בה היא בעיה מאוד מאוד רצינית.
מדובר באלימות במשפחה. זה לא רק הרצח. אלימות במשפחה נוגעת לחינוך הילדים, היא יכולה להביא לבעיות של פשע, והיא מביאה לבעיות פשע. היא מביאה לדיכוי החלש, במקרה זה החלשה, לפעמים לחוסר מוצא, להעדר אפשרות לצאת מהמצב. ואני חושב שהנושא של אלימות במשפחה אסור שיהיה נושא שרק נשים מטפלות בו בכנסת. זה נושא שצריך להדאיג את כולנו, וכולנו צריכים לטפל בו, כי אלה הילדים שלנו, של האומה שלנו, הילדים של החברה הישראלית. אלו נשים שחיות בחברה הישראלית, שנמצאות אתנו וחוות אתנו את החוויות הקשות האלו, של בעיות קשות מאוד.

אדוני היושב-ראש, אני עוקב עכשיו במידה מסוימת אחרי משפט סימפסון, ואני רואה לפעמים את הדיונים ב-‎CNN וב-‎SKY. מסתבר שמאחורי משפט, אומנם מפורסם, אבל לכאורה משפט רצח, יש כל כך הרבה בעיות הקשורות בכך וכל כך הרבה השלכות על החברה, במקרה זה החברה המצומצמת שלידו.

אנחנו מדברים על החברה הישראלית, על כך שאנחנו רוצים להגיע לחברה חזקה יותר, לחברה עמידה יותר. יש לנו בעיות קשות בחברה הישראלית, בעיות של מאבק על קיומנו.
עוד לא הצלחנו להקים מדינה עמידה. אנחנו מתמודדים עם בעיות שהרבה שנים לא הצלחנו להגיע לפתרונן. הקמנו מדינה ואנחנו מגבשים חברה, וצריך שהחברה הזאת תהיה חסינה, צריך שהיא תהיה עמידה; וכאשר הילדים של כולנו משרתים בצבא, שהם יוכלו להתמודד;
שהאלימות ברחוב תצטמצם. והכול נוגע באלימות במשפחה. כי אם ילד סופג בילדותו אווירה של אלימות, אם הוא סופג אווירה של חוסר התחשבות, שהחזק יכול כאילו לפגוע בחלש יותר - ילד כזה גדל לפשע, הוא גדל לסמים, לזנות, של גברים או של נשים.

לכן, אדוני היושב-ראש, אני חושב שהיכולת למצות את הפעילות של כל המערכות היא חשובה.

אני רוצה לומר עוד משפט. דנו כאן בנושא של גנבות רכב. והמשטרה באה ואמרה:
אין לי כוח אדם.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אדוני, אני מבקש ממך לא לפתוח בנושא חדש, כי הזמן שלך תם. אני הקפדתי מאוד לגבי כולם, ואני מבקש ממך לסיים.

אריאל ויינשטיין (הליכוד):
------------------------
בסדר. אני מבקש לסיים ולומר שאני תומך תמיכה מלאה ביוזמה של חברת הכנסת לימור לבנת.

היו"ר ס' טריף:
-------------
אני מודה לך מאוד, חבר הכנסת ויינשטיין. חברי הכנסת מיכאל איתן, אברהם הירשזון, עמנואל זיסמן, אסעד אסעד, משה גפני, אברהם בורג, יוסף עזרן, טלב אלסאנע, אברהם יחזקאל, יהושע מצא, אבנר חי שאקי, שאול גוטמן, יעקב שפי. חבר הכנסת האשם מחאמיד, בבקשה.


האשם מחאמיד (חד"ש):
------------------
אדוני היושב-ראש, אני חושב שכדי להכריע בעמדה שלנו, אנחנו רואים שכן יש צורך בוועדת חקירה פרלמנטרית. הבעיה היא מזעזעת, וכולנו צריכים לצאת בגינוי חריף כנגד התופעה הזאת. כי כמעט יום יום יש רצח של נשים בתירוצים שונים. צריך להוקיע את זה בכל החריפות, כולנו, בלי אבל, לא על בסיס של כבוד המשפחה ולא על כל בסיס אחר או כל תירוץ אחר.

לצערי, נשים עדיין מתביישות, כנראה, להתלונן במשטרה על מכות או על התעללות בהן. ולכן, אף כי המשטרה מודעת יותר לבעיה בימים אלה, עדיין יש להגביר את המודעות של הנשים ושל השוטרים לחומרת הבעיה הזאת.

אדוני היושב-ראש, פסקי-הדין אינם מרתיעים. אני רוצה לומר שעונשי מאסר על הכאת נשים הם בדרך כלל עונשי מאסר על תנאי. על-פי רוב מטילים על הנאשמים קנסות קלים מאוד. יש עשרות מקרים שאנשים הורשעו בתקיפת נשותיהם אבל קיבלו קנס או מאסר על תנאי. רובם קיבלו עונש על תנאי.

אדוני היושב-ראש, זה מתחיל במכות ומגיע אחר כך לרצח. כל מכה היא בעצם פוטנציאל של רצח נשים. מכה יכולה להמית, היא יכולה להרוג, היא יכולה גם לא להמית. אבל כל מכה היא פוטנציאל של רצח. ומי יודע מתי מכה יכולה לגרום לרצח ומתי לא? יש להתייחס למכות, להתעללות באשה, כאל ניסיון רצח.

אדוני היושב-ראש, במצב הקיים היום בארץ בכלל, במדיניות החברתית כלפי נשים, בעצם כל אשה הופכת לפוטנציאל של אשה מוכה ונרצחת. מתברר שהנורמה הקיימת היא שמותר להכות ואפילו לרצוח. מדובר על יותר מ-‎20 נשים שנרצחו במהלך השנה הזאת. אני בטוח שחלק גדול מהן הן נשים ערביות, שנרצחו בצורה נפשעת ובדם קר.

אנחנו צריכים להגיב בצורה נחרצת, ובתוכנו גם המנהיגות הערבית בארץ, המנהיגות הישראלית בכלל. אבל אני מדגיש: המנהיגות הערבית צריכה לומר את זה בצורה ברורה, בלי היסוס, בלי פחד ובלי מורא, בלי סלחנות כלפי הנושא. כי חלק מהמנהיגות המסורתית רוצה לרצות את כולם, שמא יגידו עלינו מלה רעה.

אדוני היושב-ראש, אנחנו נקראים לומר את דעתנו בפה מלא. אל לנו לפחד לומר את דעתנו בנושא הזה. עלינו לומר, שאנחנו נגד רצח, ואין שום עילה לרצח אשה, יהא אשר יהא.

בסופו של דבר, כדי לנסות להיעזר במשהו, באיזה כלי, אני חושב שיש צורך להקים ועדת חקירה פרלמנטרית. תודה רבה, אדוני.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה. חברת הכנסת תמר גוז'נסקי, בבקשה. אחריה - חברת הכנסת יעל דיין.


תמר גוז'נסקי (חד"ש):
-------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, אזרחים אולי שואלים את עצמם במה יכולה להושיע ועדת חקירה; האם ועדת חקירה כשלעצמה יכולה לצמצם את התופעה הנוראה של רצח נשים על-ידי בני זוגן, את התופעה הנוראה שמכה בנו מדי שבוע, שבועיים, כאשר אנחנו קוראים, שומעים, שעוד אשה נרצחה, הוכתה בצורה אכזרית, אישיותה נדרסה על-ידי בן הזוג?

לא, אני לא חושבת שוועדת חקירה כשלעצמה, בעצם ישיבותיה, כבר תפתור את הבעיה, שהיא קודם כול בעיה חברתית שיש לה מקורות רבים ביותר. היא נובעת מהעדר שוויון בחברה, ממעמדה הנחות של האשה בחברה, במשפחה; היא נובעת מכך שכבר מגיל צעיר החברה הישראלית, כמו חברות אחרות, מחנכת את האשה שעליה להיות כנועה, ואת הגבר שעליו להיות בעל המלה האחרונה. זה נובע מכך שיש במדינת ישראל כפייה דתית, והכפייה הזאת נמצאת בממסדים של כל הדתות הקיימות בארץ; גם בדת היהודית וגם בדתות אחרות. זה נובע מהרבה סיבות.

אבל ועדת חקירה יכולה לעשות כמה דברים חשובים. ועדת חקירה יכולה להפגיש יחד את הגורמים השונים המטפלים בנושא ואמורים לנסות לבער את התופעה. ועדת חקירה יכולה ללמוד לעומק מקרים שקרו בשנים האחרונות, להסיק מסקנות ולהביא המלצות. ועדת חקירה יכולה לעודד נשים להגן על עצמן ולדרוש הגנה משטרתית והגנה של הקהילה. ועדת חקירה יכולה לחזק את הארגונים, ארגוני הנשים והארגונים הציבוריים האחרים שפועלים נגד אלימות כלפי נשים. לכן יש חשיבות לוועדת חקירה, יש חשיבות להמלצות שלה ויש חשיבות שהבית הזה, בעצם העובדה שהוא יקים ועדת חקירה, יעלה את הנושא על סדר-היום הציבורי. אני מקווה שהוועדה הזאת תוכל לגבש הצעות והמלצות שיהיה להן גם יישום מעשי. תודה רבה, אדוני.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה. חברת הכנסת יעל דיין, בבקשה.


יעל דיין (העבודה):
-----------------
כבוד היושב-ראש, כנסת מצומצמת ונכבדה מאוד, אני רוצה לומר שהיו לנו הרבה רעיונות שחשבנו, וכולנו חשבנו, שהם יותר טובים, יותר יעילים, יותר נקודתיים, יביאו תוצאות יותר טובות מוועדת חקירה פלרמנטרית. ניסינו להציע, לפחות לממשלה ולשרים האחראים, אותם פתרונות שנראו לנו, והתשובה היתה: לא. נדחינו. הצענו את זה בצורה שחצתה כל קו: הצענו להקים ליד משרד ראש הממשלה רשות לקידום מעמד האשה, הצענו רשות ממלכתית, כמו שיש לטיפול בסמים, עם הצלחות לא קטנות, הצענו רשות לטיפול באלימות במשפחה או באלימות נגד נשים, והתשובה היתה: לא. והיום חזרתי והצעתי לשר ליבאי: אתה מתנגד לוועדת חקירה, תציע את ההסכמה שלך לגבי ועדה, כמו לנושא הסמים, ועדה לטיפול באלימות, רשות לטיפול באלימות נגד נשים. הוא אמר לי:
אין סיכוי לזה.

אני שומעת מכל כיוון: לכולם אכפת, כולם רוצים לעסוק בזה, ואנחנו צריכים כלי מעבר לכלים שיש לנו. והכלי שאנחנו עומדים לעשות בו את השימוש הנכון ביותר הוא ועדת חקירה פרלמנטרית. אסור להתייחס לזה כמו אל בית-משפט, כי זה לא בית-משפט, זו חקירה לעומק, מחייבת, בראש ובראשונה מחייבת את חברי הוועדה, מחייבת להגיע לשורשי הדברים, ועבודתה תארך די זמן כדי לתת טיפול במקומות שצריך לתת בהם טיפול. לא צריך להיבהל מהמלים ועדת חקירה ולראות בה מייד משהו שמפילים עלינו כדי להשמיץ וכדי להקניט.

אני רוצה לומר שנעשה כאן משהו שהוא לא כל כך הגון, סליחה שאני אומרת זאת.
שמעתי היום בתקשורת את שרת העבודה אומרת שאין לה התנגדות להקמת ועדת חקירה כזאת.

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
היא תצביע בעד, היא אמרה.

יעל דיין (העבודה):
-----------------
מאחר שהיא השרה המשיבה לכאורה, והיא לא נמצאת כאן, אסור לבוא ולומר לבית הזה, לשני צדיו, שהממשלה מתנגדת. לא כך הוא. השרה המשיבה תומכת, או לפחות איננה מתנגדת לוועדת החקירה. לכן, נעשה כאן משהו שהוא לא כדרך הצדק הטבעי, וזה גיוס כדי להצביע נגד דבר שאין לו התנגדות ממשלה, אין לו התנגדות של שרת העבודה והרווחה.
היא תשתף אתנו פעולה.

אנחנו ננסה בכל דרך אפשרית להפסיק את הנגע הנורא הזה, ואחת הדרכים, וכרגע הדרך הראשונה העומדת זמינה לנו, חוצה קווים מפלגתיים והכרחית, זו הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה. חבר הכנסת אברהם רביץ. חברת הכנסת אסתר סלמוביץ, בבקשה.

אסתר סלמוביץ (יעוד):
-------------------
מוותרת.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה רבה לך.

חבר הכנסת שלמה בוחבוט, אתה מוותר?

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
לא.

היו"ר ס' טריף:
-------------
בבקשה, אחרון הדוברים.


שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, נמניתי עם אלה שהצביעו בעד הקמת ועדת חקירה, אך הנושא שאנחנו מטפלים בו הוא מאוד חשוב ונגרום עוול קשה ביותר לאותן נשים שמצפות מאתנו לקבל החלטות. ומדוע? לצערי, הבית הזה קיבל החלטה להקים ועדות רבות, ועדות חקירה. גם הממשלה הקימה. ומה מדאיג אותי, חברי הכנסת? מדאיג אותי, חברת הכנסת יעל דיין, וחשוב שתשמעי אותי - - -

יעל דיין (העבודה):
-----------------
אני מקשיבה לך.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
מה מדאיג אותי, גם כחבר ועדת הפנים? - תקום ועדה כזאת, תכתוב ספר עב-כרס, תניח אותו באחד הארונות, יעברו שנה-שנתיים עד שהנושא יטופל, ומה שרצינו להשיג -
אנחנו משיגים בדיוק את ההיפך. אני חושב שהממשלה הזאת עשתה מעל ומעבר בנושא שאנחנו מדברים עליו. יש שר משטרה טוב, יש לנו משטרה טובה. ויש לי הצעה: אני מציע להקים ועדת משנה לוועדת הפנים, ועדה שיכולה לקיים דיונים רציניים, משמעותיים ומהירים עם משטרת ישראל. ותאמינו לי, חברי הכנסת, שלוועדה כזאת יהיו שיניים יותר מאשר לוועדת חקירה, ששוב, עד שתתכנס - - -

יעל דיין (העבודה):
-----------------
תשאל את מצא אם הוא מעדיף את זה.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
אדוני יושב-ראש ועדת הפנים, יהושע, אני הצעתי, במקום ועדת חקירה, להקים ועדת משנה של ועדת הפנים, ואפשר, עם משטרת ישראל לקבל החלטות על מנת לנקוט צעדים חמורים ביותר נגד אותם אנשים. לדעתי, יהיו לוועדה כזאת שיניים וזה יהיה מהיר יותר מאשר ועדת חקירה. תודה רבה, אדוני היושב-ראש.

היו"ר ס' טריף:
-------------
תודה.

היו"ר ש' וייס:
-------------
שני יושבי-ראש תפסת.

שלמה בוחבוט (העבודה):
--------------------
אדוני היושב-ראש ואדוני היושב-ראש.

היו"ר ש' וייס:
-------------
אני מזמין עכשיו את חברת הכנסת לימור לבנת לקרוא את הצעת ההחלטה לסיכום הדיון.


לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, עליתי כדי לקרוא את הצעת הסיכום שאני מציעה שהכנסת תאשרה עכשיו. אני רוצה לומר רק משפט אחד לפני שאקרא את הדברים.

אני חושבת שנעשה פה היום דבר מאוד מוזר, בלשון המעטה. יש פה חברת כנסת שבאה לחברי סיעתה והציעה להם להפיל היום את ההצעה הזאת, כדי להעלות בשבוע הבאה הצעה כמוה בדיוק, או דומה לה, מסיבות פוליטיות - - -

ענת מאור (מרצ):
--------------
- - -

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
זאת אף שהוועדה שאני מציעה - ואמרתי זאת - איננה פוליטית. היא לא נגד שום ממשלה, גם לא נגד הממשלה הזאת. היא לא נועדה לנגח שום משרד ממשלתי. היא נועדה, כפי שאנחנו נוהגים בכנסת הזאת בכל העניינים שקשורים בדרך כלל לנושא מעמד האשה, לכך שנעבוד מתוך שיתוף פעולה בין כל הסיעות בצורה שתחצה את הסיעות.

אני חושבת שיש כאן חברי כנסת שמשוחררים מהריחיים הפוליטיות האלה ולא מוכרחים להדביק אותן לכל דבר. אני מאוד מברכת אותם על כך.

אני רוצה לקרוא את הצעת ההחלטה כדלקמן:

הכנסת מחליטה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית על-פי סעיף ‎22 לחוק-יסוד: הכנסת.
הוועדה תבדוק את כל ההיבטים הקשורים בתופעה המחרידה של רצח נשים בידי בני זוגן.
הוועדה תבדוק את כל שרשרת הטיפול הממסדי בתופעות של אלימות במשפחה ובחברה נגד נשים, המובילות לרצח.

הוועדה תשמע עדים בעל-פה ותאסוף מחקרים, חוות דעת של מומחים וכל חומר בכתב הדרוש לה. הוועדה תשמע נציגים של ארגונים שונים העוסקים בנושא, מומחים ונציגי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים.

הוועדה תבחן את דרכי טיפול המערכות השונות: הרווחה, החינוך, משטרת ישראל, הפרקליטות ומשרד המשפטים, המערכת המשפטית, החקיקה, רישוי נשק, מקלטים ומרכזי סיוע, טיפול בבני זוג אלימים. הוועדה תבחן את התיאום ושיתוף הפעולה בין המערכות השונות, בכלל זה גופי ההתנדבות השונים.

הוועדה תקבע את סדרי עבודתה ודיוניה. הוועדה תגיש עם סיום עבודתה המלצות ומסקנות לשינויים, לשיפורים, להקצאת משאבים למלחמה בתופעה הקשה.

הרכב הוועדה - - -

היו"ר ש' וייס:
-------------
רק שנייה. חברי הכנסת, הדברים צריכים להישמע, וההתארגנות לקראת ההצבעה צריכה להיערך בשקט. אני מבקש לא לעשות רעש. נא להמשיך.

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
הרכב הוועדה יהיה כדלקמן: יושב-ראש וממלא-מקום יושב-ראש ברוטציה - - -

היו"ר ש' וייס:
-------------
סליחה. חבר הכנסת טמקין. חבר הכנסת טמקין. הוא לא שומע בכלל.

לימור לבנת (הליכוד):
-------------------
יושבת-ראש וממלאת-מקום יושבת-ראש ברוטציה - חברת הכנסת לימור לבנת וחברת הכנסת יעל דיין. כמו-כן יהיו חברים בוועדה שבעה חברי כנסת נוספים, ובסך הכול תשעה חברי כנסת, חמישה מהמפלגות המרכיבות את הקואליציה וארבעה ממפלגות האופוזיציה. שמותיהם יימסרו למליאת הכנסת ביום שני הבא על-ידי חברות הכנסת לימור לבנת ויעל דיין.

היו"ר ש' וייס:
-------------
תודה רבה.

אנחנו עוברים להצבעה, חברי הכנסת. אני מבקש לשבת איש איש במקומו. חברי הכנסת, הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רצח נשים על-ידי בעליהן - של חברת הכנסת לימור לבנת. ההצעה היא של חברת הכנסת לימור לבנת, והיא הוצגה כאן על-ידי חברת הכנסת לבנת. ההצבעה החלה.

הצבעה מס' ‎9

בעד ההצעה בדבר הקמת ועדת חקירה - ‎19
נגד - ‎16
נמנעים - אין
ההצעה בדבר הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רצח נשים
על-ידי בעליהן נתקבלה.

היו"ר ש' וייס:
-------------
‎19 תומכים, ‎16 מתנגדים, אין נמנעים. אני קובע שההצעה נתקבלה.